2010 Award Winners

The Graduate & Professional Student Council (GPSC) is pleased to announce the winners for Student Showcase 2010. Once again, the high quality of all the projects presented at the 18th Annual Student Showcase amazed the judges; all the students who presented deserve recognition for their distinguished efforts. We would like to thank the nearly 50 judges for giving their time to assessing the projects, and all our sponsors for helping the GPSC keep the awards at same level as the past. It would be impossible for this event to continue without the help of donors and judges from across campus and the Tucson community.


 
PRESIDENT’S AWARD
 
The President’s Award is designed to acknowledge graduate and undergraduate students who exemplify outstanding academic research and community service. The award is donated by the UA President’s Office and is awarded to one graduate and undergraduate exhibitor who demonstrates the above criteria. Each winner is awarded $500 and a plaque.
 
Graduate:
 
Winner:
Benjamin Blonder - Secrets of the naked leaf: venation networks mediate global carbon flux
 
Honorable Mention:
Nolan Ken Kubota - Adjusting Circadian Cycles to Benefit Dancers in a Dance Class Environment
 
Undergraduate:
 
Winner:
Eduardo Moreno - Development of Economical Modular Experimental Unmanned Underwater Vehicle: Design and Feasibility Study is Cooperative Robotics
 
Honorable Mention:
Lujendra Ojha - Transient Slope Lineae: A detailed look at a temporal changes formed on Mars due to geological processes
 

 
CROSS CATEGORY AWARDS
 
American Chemical Society Woman’s Chemist Group Awards
 
The Women's Chemists Group of the Southern Arizona section of the American Chemical Society is promoting the role of chemistry in society. This award recognizes two female graduate students who present outstanding research in chemistry or a related field.  The first place winner receives $200 and second place $100.
 
1st Place:
Ashley C. Gucinski - Investigation of the Unique Multiple Structure Behavior of Histidine-containing Peptide b2+ Ions
 
2nd Place:
Lucia Rodriguez-Freire - Metabolic Characterization of Arsenite-Oxidizing Nitrate-Reducing Bacterial Strains
 

 
CATEGORY AWARDS
 
There are a total of 12 categories of research in Student Showcase. The judges examine and evaluate student’s research based on four dimensions: quality of presentation, academic merit, value to the community, and overall impression. Prizes are given for both graduate and undergraduate research. Each first place winner is awarded $250 and second place winner is awarded $125.
Agriculture & Environmental Sciences:
 
1st Place Graduate:
Ashwin Naidu - Wildlife Forensic Genetics: A Synthesis For DNA Detectives To Fight Wildlife Crime
 
2nd Place Graduate:
Oscar H Torres Urquidy - Overcoming Reported Copper-Resistance in Bacterial Strains Using a Combination of Copper and Silver Ions
 
1st Place Undergraduate:
Charles S. Goddard Jr. - Contaminant Identification and Management of Open Air Algae Bioreactors
 
2nd Place Undergraduate:
Jennifer Sepulveda - A Mutation that Delays Seed Development in Arabidopsis Thaliana
 
Architecture, Planning, & Landscape Architecture:
 
1st Place Graduate:
Matthew Bryan Williams - Garden Vertically: An Ecologically Productive Building Facade
 
2nd Place Graduate:
Scott Trombetta - High-performance Ar(t)chitecture ~ Creating phenomenal intrigue in an insulated glass window unit

Biological Sciences:
 
1st Place Graduate:
Benjamin Blonder - Secrets of the naked leaf: venation networks mediate global carbon flux

2nd Place Graduate:
Sanket Anil Unhale - Application of tissue cryopreservation for pathological analysis of biopsy specimen
 
1st Place Undergraduate:
Jeremy Driscoll - Development of novel bivalent compounds to be used as efficient pain killers in battling opiod-induced hyperalgesia
                                                  
2nd Place Undergraduate:
Salena Meyer - IGF1 Affects the Response of Salivary Glands to DNA Damage Following Irradiation
 
Business, Public Administration & Economics:
 
2nd Place Graduate:
Katherine Carl - Automated Route Generation for Bicycle Tours of the United States
 
Education:
 
1st Place Graduate:
Rebecca Covarrubias - The Impact of Family Affirmation on Math Performance for Mexican American Middle School Students
 
2nd Place Graduate:
La Monica Everett-Haynes - Lift Me Up: How Students of Color Built Strategic Friendships to Propel Educational Paths
 
1st Place Undergraduate:
Antoinette Tafoya - Fourth Grade Reading: Interests, Prior Knowledge, and Comprehension
 
2nd Place Undergraduate:
Fatemma Rashwan-Soto - “Reflecting Back on My Education”: The Educational Narratives of Mexican-American Female College Students
 
Engineering:
 
1st Place Graduate:
Jeff Rottman, Isabel Barbero, & Monica Rodriguez - Fate of Metal Oxide Nanoparticles in Municipal Wastewater Treatment
 
2nd Place Graduate:
Hacene M. Chaouch - Enhanced Amplification Schemes for Modern Optical Communication Systems
 
1st Place Undergraduate:
Eduardo Moreno - Development of Economical Modular Experimental Unmanned Underwater Vehicle: Design and Feasibility Study is Cooperative Robotics
 
2nd Place Undergraduate:
Shellie Knights - New liposomal drug delivery system
 
Health Sciences:
 
1st Place Graduate:
Diane Daly - An Integrated Approach to Information Discovery in Consumer Breast Cancer Research
 
2nd Place Graduate:
Houssine Makhlouf - Multi-modality microendoscope for early detection of diseases
 
1st Place Undergraduate:
Mark Rosenberg - A Modification of the Lewis Expandable Adjustable Prosthesis
 
2nd Place Undergraduate:
Nicholas Ramirez - Wideband Reflectance of the Tympanic Membrane in Normal Adults
 
Humanities, Literature, & Languages:
 
1st Place Graduate:
Samantha Wray - Sana'ani Arabic Language Games
 
2nd Place Graduate:
Katherine O’Donnell Christoffersen - Formally or Informally Speaking: Do Bilingual Programs Promote or Prohibit Informal L2 Use?
 
1st Place Undergraduate:
John Doyle Wagner, Ashley Gammon, Victoria Klocko, & Kara Haberstock - The Great Silk Road – Early Globalization and the Advent of People to People Diplomacy; Kazakhstan – a case study
 
Physical Sciences, Mathematics, Computer Engineering, & Computer Science:
 
2nd Place Graduate:
Ashley C. Gucinski - Investigation of the Unique Multiple Structure Behavior of Histidine-containing Peptide b2+ Ions
 
1st Place Undergraduate:
Lujendra Ojha - Transient Slope Lineae: A detailed look at a temporal changes formed on Mars due to geological processes
 
2nd Place Undergraduate:
Sera D. Mirchandani - Optimization of Jitter Correction Algorithm for HiRISE Images
 
Public Health:
 
1st Place Graduate:
Jonathan Sexton - Indoor Mold Control on Porous Surfaces Using Household Bleach
 
2nd Place Graduate:
Beth Phillips - Learning From Youth Exposed to Domestic Violence: De-Centering DV and the Primacy of Gender Stereotypes
 
1st Place Undergraduate:
Beatrice Abiero - The Influence of Psychosocial Variables and Social Influence on Physical Activity among Youth
 
2nd Place Undergraduate:
Rachel M Martinez - 1,4-Dioxane : A Possibly Harmful Contaminant Found in the Tucson Groundwater System
 
Social Sciences & Law:
 
1st Place Graduate:
Curtis Prendergast, Austin Counts, & Kirsten Boele - Another Side of the Border
 
2nd Place Graduate:
Ya-Hui Kuo, SunYoung Ahn, Prashanthi Kaveti, & Rachel Sampson - Arizona Pathways to Life Success for University Students (APLUS)
 
1st Place Undergraduate:
Natalie Nevárez - The Relationship Between Parent-Child Communication, Shyness, and Risk Behaviors in Emerging Adults
 
2nd Place Undergraduate:
Andra Farcas - The effects of hypertension on the neural correlates of compensation in older adults
 
Visual & Performing Arts:
 
1st Place Graduate:
Nolan Ken Kubota - Adjusting Circadian Cycles to Benefit Dancers in a Dance Class Environment
 
2nd Place Graduate:
Jessica Gerlach - What’s so important about water?
 

 
GPSC SPECIAL AWARDS
 
The GPSC President awarded three additional "special awards;" each valued at $50.
 
The "Drop Out Now" Award - Presented to the individual for enthusiasm and creativity such that the GPSC President's advice is to drop out now and start your own company.
 
Matt DePorter - Problem solving technology
 
The "Over Our Heads" Award - Presented to the individual with a complex and impressive project, we think.
 
Brian Gereke - Local Field Potential Constrains Temporal Delays Among Place Cells
 
The "Do Not Pass Go" Award - Presented to the individuals who are told: Do not pass go.  Do not collect $200.  Advance directly to the media and deliver your message.
 
Curtis Prendergast, Austin Counts, & Kirsten Boele - Another Side of the Border